Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enerji konusunda birilerine muhtaç değiliz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Önderler Doruğu için bulunduğu Endonezya’nın Bali adasında Türk gazetecilere açıklamalarda bulundu, gündeme ait soruları yanıtladı.

Zirvedeki programlarını muvaffakiyetle tamamladıklarını belirten Erdoğan, samimi misafirperverlikleri için Endonezya makamlarına teşekkür etti.

Zirve öncesinde Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile bakanların iştirakiyle bir görüşme gerçekleştirdiklerini söz eden Erdoğan, Widodo ile ikili münasebetleri tüm taraflarıyla kapsamlı bir biçimde ele aldıklarını aktardı.

Türkiye-Endonezya ortasında kurulan Yüksek Seviyeli Stratejik İşbirliği Kurulu’nun, iki ülke ilgileri açısından tarihi bir adım olduğuna işaret eden Erdoğan, “Konseyimizin ilk toplantısını da kısa sürede gerçekleştirerek, yakaladığımız ivmeyi devam ettirmek istiyoruz. Ortak hedefimiz olan 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için gayretlerimizi artırma kararı aldık.” diye konuştu.

Savunma, teknoloji, inovasyon, etraf, ormancılık ve kalkınma iş birliği alanlarında imzalanan 5 mutabakatın bu süreci kolaylaştıracağına inandığını lisana getiren Erdoğan, bilhassa savunma endüstrisi alanında iki ülke ortasında önemli bir iş birliği potansiyeli olduğunu gördüklerini söyledi.

G20 Bali Zirvesi’nin temasının “Birlikte Toparlanma – Daha Güçlü Toparlanma” olduğunu anımsatan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Gıda ve enerji güvenliği de zirvenin temel başlıkları olarak ön plana çıktı. Gıda güvenliği meselesi 2015 yılında deruhte ettiğimiz G20 dönem başkanlığımızın ana gündem maddelerinden biriydi. G20 tarihindeki ilk enerji bakanları toplantısı da yine bizim dönem başkanlığımızda icra edildi. Antalya Zirvesi’nden bugüne yaşananlar, ülkemizin 7 yıl evvel gündeme taşıdığı mevzuların isabetini de böylelikle göstermiş oldu. İştirak ettiğimiz oturumlarda güç ve sıhhat başlıklarında Türkiye olarak attığımız adımların takdir topladığını da gördük. Tıpkı halde Rusya-Ukrayna ortasındaki esir takası ve tahıl koridoru teşebbüsümüzün dünya önderleri tarafından memnuniyetle karşılandığına da şahit olduk.”

“Mülteciler konusu bağımsız bir paragrafta yer aldı”

Türkiye’nin, G20 Bali Bildirgesine de önemli katkılarının olduğuna değinen Erdoğan, Rusya-Ukrayna krizine yönelik her tarafla konuşabilme yeteneğiyle, ara bulucu bir rol oynayan Türkiye’nin ortak bir bildirgenin çıkarılmasında etkin bir tavır sergilediğini vurguladı.

Türkiye öncülüğünde hayata geçirilen Karadeniz Tahıl Koridoru Teşebbüsünün, Türkiye ve İstanbul Mutabakatına da referans verilerek tüm G20 ülkelerince memnuniyetle karşılandığını anlatan Erdoğan, mülteciler konusunda iş birliği içerisinde olunmasının gerekliliğinin de G20 Bildirgesi’nde bağımsız bir paragraf olarak yer aldığına dikkati çekti.

Zirve marjında ayrıyeten mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, “Bu temaslarımızda savunmadan enerjiye, terörle mücadeleden yatırım, ticaret ve turizme kadar gündemimizde yer alan konuları istişare ettik. Ziyaretimizin ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

“Onlar, niye bunlarla aynı masaya düşüyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, değerlendirmelerinin akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“İstiklal Caddesinde hain terör saldırısı gerçekleşti ve bu hepimizi derinden etkiledi. Daha önceki saldırılarda olduğu gibi, yine CHP başta olmak üzere muhalefet partileri, terör örgütünü kınamak, lanetlemek yerine ‘hükümete yarıyor’ düşüncesiyle bir anlamda devleti suçlayan bir tutum sergiledi. Bazı basın kuruluşlarından da benzer yaklaşımlar söz konusu oldu. Bu konudaki görüşleriniz nedir?” sorusu üzerine Erdoğan, o gün hücumla ilgili bütün gelişmeleri yakından takip ettiklerini, 81 yaralı bilgisi geldiğini, vefatlar noktasında çok endişelendiklerini söyledi.

İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısında 2’si çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiğini anımsatan Erdoğan, “Rabb’im her birine rahmet eylesin. Şu anda 5 vatandaşımız hala yoğun bakımda. Yaralıların sayısı 25’e indi, diğerleri taburcu edilmiş vaziyette.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şunu bütün samimiyetimle, açık kelamlı olarak söylemem gerekir, bütün bunlara karşın muhalefetin her vakit olduğu üzere bu olayların acısını hissetmeyişine biz zati alıştık. Bu muhalefet, teröristlerle kol kola Ankara’dan İstanbul’a yürüyen muhalefettir. Biz, bu muhalefete yabancı değiliz. Bunların hallerine da yabancı değiliz. Şu anda bunlar PKK’nın parlamentodaki uzantısıyla zaten beraber hareket etmiyorlar mı? Beraber hareket ediyorlar. Kaldı ki bunların şu anda kendi içinde zaten terör söylemlerini ifade eden kişiler yok mu? Var. Nitekim şimdi bunlardan bazılarıyla ilgili dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik parlamentoda çalışmalar da devam ediyor. Bunlara alıştık.

Burada özellikle muhalefetin içinde, CHP’yi bir kenara koyalım, altılı masanın hepsini söylememe gerek yok, ancak İP’in (İYİ Partinin) bunlarla birebir çizgiye düşmesi alışılmış düşündürücü. Onlar niçin bunlarla tıpkı masaya düşüyor yahut tıpkı pozisyona geliyor? Bu natürel düşündürücüdür. Hele hele bu türlü bir devirde. Temenni ederiz ki bunlar da bir dönüşüm yapmak suretiyle gerek bu masayı terk etmek, gerekse ulusal ve yerli bir duruş sergilemek üzere pozisyonunu tekrar gözden geçirir.”

“Herkes heybesinde ne varsa ortaya koyacak”

“İstiklal Caddesi’ndeki saldırıyı ‘seçim yaklaştıkça yapılabileceği konuşulan provokasyonlardan biri’ olarak ifade edenler var. Siz bu saldırıyı seçimle ilişkilendiriyor musunuz? Bu tür saldırıların olabileceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna Erdoğan, “Bir defa şunu peşinen söyleyeyim, biz, hiçbir provokasyona Allah’ın müsaadesiyle pabuç bırakmayız. Gereği neyse bunun gereğini yaparız ve yapacağız. ‘Bu saldırı, yaklaşan seçimlerle bağlantılıdır’ üzere bir söz de terör örgütünün yaymaya çalıştığı dehşet senaryosunun bir kesimi.” yanıtını verdi.

“Ama benim milletimin, benim vatandaşımın feraseti çok yüksektir. Hiçbir vakit bu oyunlara gelmez.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Seçime yönelik herkes zati heybesinde ne varsa ortaya koyacak. Biz de koyacağız. Benim milletim de o yüksek ferasetiyle sandıklarda bunlara gereken yanıtı verecektir. Terörün dini, lisanı, ırkı yok. İşte orada 15 yaşındaki bir yavrumuz da şehit oldu. 3-4 yaşlarında bir yavrumuz da yaralandı. Dünya hoşu bir yavru. Süleyman Bey’le konuştuk, tıbbi müdahaleler noktasında ne gerekiyorsa bütün hepsini yapacağız. İnşallah onların tedavisini de o şekilde sürdüreceğiz, yapacağız. Vefat eden kardeşlerimizin definleri yapıldı. Rabb’im makamlarını ali eylesin. Şu anda 25 kadar yaralımız var. Bunların içinde 5 tane ağır bakımda olan var. Bunların tedavilerini de hızla yaptırıp inşallah onları da taburcu ederiz.”

“İlişkilerimizi devam ettireceğiz”

“Hafta başında Ankara çok değerli bir görüşmeye konut sahipliği yaptı. Türkiye’nin koordinasyonuyla ABD ve Rus istihbarat başkanları Ankara’da bir ortaya geldi. Bu buluşmanın gerçekleşme sürecinde Türkiye’nin üstlendiği role ve bu görüşmeden beklentilere dair bizimle hangi notları paylaşabilirsiniz?” sorusuna Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Şu kadarını söyleyeyim; Rusya’nın ve Amerika’nın burada nükleer silaha müracaat edip etmeyeceği konusunda İstihbarat Başkanı’mdan aldığım bilgi, şu an prestijiyle her iki tarafın da nükleer silahla ilgili rastgele bir teşebbüsünün olmayacağı istikametinde. Biz de olağan yakın markajda tutalım, sık sık bir ortaya gelmelerini sağlayalım istiyoruz. Allah göstermesin, bu yeni bir dünya savaşına yol açar. Buna da fırsat vermeyelim.”

“ABD Lideri Joe Biden’la bir görüşmeniz oldu burada. Biz, size ‘Rusya’nın tahıl anlaşmasını askıya almasından sonra başlattığınız diplomasi süreciyle sorun nasıl çözüldü?’ diye sorduğumuzda, ‘Önce Biden’a anlatacağım, sonra size anlatacağım’ demiştiniz. Biden’la bu mevzuyu konuştunuz mu? Malum Rusya’nın beklentileri var, kendi tahıl ve gübresini ihraç edebilmesi için gerekli garantileri ABD veriyor mu? ‘Endonezya dönüşü Putin’le görüşeceğim’ dediniz. ABD’den bir mesaj iletecek misiniz? İki ülke liderinin görüşme olasılığına nasıl bakarsınız? Rus tahılının ihracı konusunda Türkiye’de işlenmesi, buradan Afrika’ya gönderilmesi projesi ne aşamada? Bu ne zaman başlar?” sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Tabii önce görüşmemizi bir yapalım. Görüşmemizi yaptıktan sonra da Sayın Putin’in bize söylediği en değerli başlık, bu tahılı fiyatsız olarak Afrika ülkelerine, Mali, Cibuti, Sudan, Somali üzere ülkelere göndermekti. ‘Burada aynı şekilde bu işin ücretsiz gönderilmesine biz de katkıda bulunuruz’ dedik. ‘Fakir fukara, garip gureba Afrika halkı aç, açık, onları böyle bir konumda bırakmayalım’ dedik. Bu türlü bir mutabakatımız zati oldu. İnşallah bu buğdayın gelip bizde una çevrilmesi ve bu halde gönderilmesi onları da önemli manada rahatlatacaktır. Biden olağan bu bahislerle ilgili evvel bize teşekkürünü tabir etti. ‘Bu tahıl koridorunda üstlendiğiniz rol sebebiyle teşekkür ederim’ dedi. Bunun dışında F-16’larla ilgili konuda ‘işin büsbütün elinde olduğunu, bunun hassasiyeti içerisinde olduğunu’ söyledi. Bu konudaki ilişkilerimizi devam ettireceğiz. Burada Dışişleri Bakanlarımızın, Savunma Bakanlarımızın da bu süreci yakından takip etmeleri suretiyle, temennim odur ki inşallah kısa zamanda F-16 meselesini de bu vesileyle çözmüş oluruz.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile G20 Zirvesi kapsamında yaptığı görüşme hatırlatılarak, Macron’un tepe öncesi yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Afrika’da özellikle emperyal tavırlar sergilediği emperyalist olduğu” tarafındaki argümanlarının gündeme gelip gelmediği sorulan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Her mevzuyu, her yerde gündeme getirmek o bahsin ciddiyetini ortadan kaldırır. Ben ona yalnızca dedim ki ‘Emmanuel, bazı yerlerde bana sataşıyorsun, daha önce de konuştuk. Sen dedin ki ‘Hanımlar çok yeterli anlaşıyor lakin biz anlaşamıyoruz.’ ‘Yok, yok anlaşıyoruz, bugün burada çok âlâ görüşmelerimiz oldu.’ dedi. ‘Bundan sonra da bu bu türlü devam etsin. Rastgele bir ezaya fırsat vermeyelim.’ dedim. Bu konularla ilgili olarak da yine aynı durumu koruduk. Ancak biliyorsunuz bizim Fransa ile en önemli konulardan bir tanesi SAMP-T meselesi. Bu konuyla ilgili İtalya Başbakanı ile yaptığımız görüşmede dedi ki ‘Teknik birtakım sıkıntılar kaldı, bunları da çözmek suretiyle üçlü olarak Fransa-İtalya-Türkiye SAMP-T problemini de kısa vakitte çözelim.’ İtalya Başbakanı ile ilk görüşmemizdi ama çok ciddi, kararlı bir görüşme yaptık. Özellikle de savunma sanayisine yönelik yaptığımız görüşme iyi oldu. Bunun yanında enerji ile ilgili yaptığımız görüşme iyi oldu. Libya konusunda iyi bir görüşme yaptık. Göçle ilgili iyi bir görüşmemiz oldu. ‘Bu hususlarla ilgili kısa vakitte sizleri Türkiye’ye bekliyoruz. Türkiye’de bu bahisleri ilgili arkadaşlarımızla bir arada de ele alarak sürdürelim.’ dedik. O da not etti.”

“Türkiye’nin güçle ilgili bir sorunu kalmayacak”

Endonezya ziyareti öncesi, “Türkiye’nin yaşanmakta olan güç krizinin tahlili bakımında da anahtar pozisyonda olduğunu hatırlatacağım.” açıklaması ve enerji üssü kurulumuna ilişkin gelecek günlerde somut bir adım atılıp atılmayacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Enerji konusunda Türkiye olarak şu an prestijiyle yeterli bir pozisyondayız diyebilirim. Birilerine muhtaç değiliz. Hele hele Akkuyu olayı şurada 2-3 sene içinde bittiği anda, oradan da çok önemli bir kapasiteyi elde etmiş olacağız. Akabinde ben yeniden Sayın Putin’le Sinop’u da görüşmüştüm. Orada da inşallah dört türbin inşa edeceğiz ve Akkuyu kadar -belki daha fazla- oradan da elde edeceğiz. Bunları da elde ettiğimiz andan itibaren Türkiye’nin zaten enerjiyle ilgili bir sorunu kalmayacak. Çok daha iyi bir konuma geleceğiz. Ve biz, enerji ihracına da rahatlıkla başlayabiliriz.”

Bu arada Türkiye’ye “Sizi enerji noktasında da destekleyebiliriz” diyen ülkelerin de bulunduğunu aktaran Erdoğan, “Bu konuda onlarla da bu ilişkilerimizi devam ettireceğiz. İnşallah gerekirse oralardan da kendimiz için olmaktan öte alıp ihracını yapma, yani SWAP diyebileceğimiz bir süreci de başlatma şansımız ayrıca var. İsim vermeyeyim, onu gidip görüşüp, karara bağladıktan sonra açıklarız.” dedi.

Zirvede, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüşmesi hatırlatılarak, “Meloni’nin seçim öncesi konuşmaları ile sizin çizdiğiniz olumlu görüşmede, koalisyon ortağı Berlusconi’nin etkisi var mı; Türkiye’nin önemini bilen isimlerden birisi olarak? Avrupa Birliğini sarsabilecek kadar Brüksel’den yetkileri geri almak isteyen bir duruşundan bahsediliyordu. Siz nasıl bir izlenim aldınız kendisiyle görüşmede?” sorusu üzerine Erdoğan, şöyle konuştu:

“Gerçekten Berlusconi’yle ve aynı zamanda Berlusconi’nin mesai arkadaşlarıyla seçim kampanyasında önemli bir dayanışması oldu. Kelamını esirgemeyen bir hanımefendi. Türkiye ile olan münasebetlerini dört başlıkta öne çıkarmayı bilhassa tabir etti. Bu başlıklardan biri ‘enerji konusunda dayanışmayı artırabiliriz.’ Biliyorsunuz ENI onların en kıymetli güç şirketi. Göç konusu onların da bizim üzere dertte olduğu bir bahis. Bunun dışında ‘savunma sanayine yönelik ilişkileri bundan sonra daha da artırabiliriz?’ dediler. Bunun üzerinde durabiliriz bilhassa. Savunma endüstrisi ile ilgili olağan SAMP-T konusu kıymet arz ediyor. İtalya ile Avrupa Birliği’nde gelecek destek de önem arz eden konuların içerisinde. ‘İtalya’da biz şu anda iyi geldik, sayısal olarak iyi bir konumdayız.’ dedi. Bu noktada da Avrupa’da dayanışma içerisinde olacağımız bir ülke. Uzun vakittir İtalya ile münasebetlerde bir zayıflama vardı. Bunu yine bir canlandırma pozisyonuna gelebiliriz. Bu hususta mutabakatımızı orada karşılıklı olarak yineledik ve İtalya ile adımlarımızı da bu formda inşallah atacağız.”

“Siyasette ebedi olarak dargınlık olmaz”

Türkiye’nin Körfez ülkeleriyle bağlantılarını olağanlaştırdığı hatırlatılarak, “Siz, ‘Vakti, saati geldiğinde Esad’la da görüşebiliriz.’ demiştiniz. Bu açıklamanızın ardından Rusya, ‘Böyle bir görüşme olursa, ev sahipliği biz yapabiliriz.’ demişti. Bu iki ülke ile ilgili son gelişmeler ne durumda?” sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyasette ebedi olarak dargınlık, kırgınlık, küslük olmaz. Vakti, zamanı geldiği anda oturur, değerlendirir, ona göre de bir yenilemeyi yapabilirsiniz. Şu anda Türkiye olarak bu konularda sıkıntılı olduğumuz ülkelerle ilişkileri yeniden ele alabiliriz. Hele hele Haziran seçiminden sonra bir sil baştan yapabiliriz. Ve buna göre de yolumuza inşallah o şekilde devam edebiliriz.” yanıtını verdi.

Bitlis’te başıboş köpeklerin ısırması sonucu bir çocuğun kuduz olduğu ve tedavi gördüğü hastanede yaşamı yitirdiği hatırlatılarak, sahipsiz köpeklerle ilgili bir çalışma olup olmayacağı sorulan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Öncelikle hayatını kaybeden yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil, barınaklardır. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına gerekli talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi boş bırakmamalıyız. Bahisle ilgili atılacak adımlar neyse, ne önlem gerekiyorsa yerine getirilecek. Bu bahiste öncelikli olarak belediyeler, barınaklar inşa ederek sahipsiz, başıboş sokak hayvanlarını toplamalı. Mesela bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin nitekim çok örnek bir çalışması var. İstanbul’da Beykoz Belediyemizin de gerçekten çok örnek bir çalışması var.

Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonra da hayvanları garipsemeyecekleri alanlara salıverme gibi bir çalışmayı şu anda Beykoz Belediyemiz de Konya Büyükşehir Belediyemiz de yapıyor. Ayrıca mesela İstanbul’da Orman Bölge Müdürlüğümüz ile Valiliğimizin müşterek yeni bir çalışmaları var. Bu hayvanların bakılabileceği ve daha sonra dernekler tarafından bunların bakımının üstlenilebileceği bir uygulamayı ortaklaşa çalışıyorlar. Daha sonra da bunu bütün vilayetlere uygulamayı düşünüyoruz. Orman Bölge Müdürlüğü bu hayvanlar için uygun yerler ve hayvan severlerin de gelip ilgilenebilecekleri yerler oluşturmaya çalışıyor. Oldukça bir ilerleme de kaydedildi.”

Togg ile ilgili eleştiriler

Yerli araç Togg’un gençler tarafından ilgi gördüğü belirtilerek satışa sunulduğunda gençlere özel bir kampanya olup olmayacağı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şöyle bir sonuncu noktaya gelsin; pazarlama süreci içerisinde, pazarlama teknikleri açısından orada tahminen bu türlü bir şey de düşünülebilir lakin şu anda şimdi konuşulmuş bir mevzu değil. Natürel bütün maliyet tahlilleri vesaire yapıldıktan sonra bunların muhakkak bir yol haritası var. Bu yol haritasına nazaran de hangi müddette, hangi sayılarla bunu piyasaya sürelim, ne vakit bu fiyatlar farklı bir hal alabilir, bunları o çalışmalardan sonra açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’ın Togg Gemlik Kampüsü açılış törenine davet edildikleri ama katılmadıkları hatırlatılan Erdoğan, “Şimdi ziyaret etmek istiyorlar. Niçin olmasın dedik.” karşılığını verdi.

Muhalefet liderleri Togg Gemlik Kampüsü açılış törenine katılmış olsalardı, birlikte fotoğraf verip vermeyeceği sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizim kimseyle alıp veremediğimiz yok. Bunlar bir sefer -Bay Kemal başta olmak üzere- tutturmuş Külliye aşağı, Külliye üst. Nasıl olduysa bir sefer geldi. Gel arkadaş, gel. Burası benim şahsi mülküm değil. Burası bu milletin. Burası hizmet yeri. Ancak yok, tutturdu başa onu, o biçimde gidiyor. Artık Togg’la ilgili de hani diyordu ya ‘Nerede fabrika?’ Şimdi gelmek istediklerini söylediler. Buyursun gelsin dedik. Aynı şekilde Meral Hanım da istemiş, o da buyursun gelsin. Gezdirin, görsünler; bütün o robotik sistemleri, makineleri, o araçların tabandan tavana kaynaklarından diğer bütün işlemlerine varıncaya kadar nasıl yapıldığını görsünler. Biz bundan mutlu oluruz. Geleceklermiş.”

Ahmet Kaya’nın kabrinin nakli

Şair, müellif ve fikir insanı Sezai Karakoç ve sanatçı Ahmet Kaya’nın vefat yıldönümü olduğu ve haklarındaki düşüncesi sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Her ikisine de Allah rahmet eylesin. İki gün önce de Ahmet Kekeç kardeşimin vefat yıldönümüydü. Onu da rahmetle anıyorum. Tabii Sezai Karakoç zaten sürekli olarak şiirlerini okuduğumuz, terennüm ettiğimiz bir üstadımız. Ahmet Kaya da ben cezaevine girerken Yedikule’de Kazlıçeşme’de yapılan programa gelmişti. Bu anlamlı günümüzde onun orada yaptığı konuşma, söylediği parçalar hakikaten unutulmazdı. Ben tabii istedim ki nakli kubur yapmak suretiyle Fransa’dan alalım, burada defnini yapalım. Aile olumlu yaklaşmadı, onun için getiremedik. Yoksa o, bu toprakların insanı. Ona yapılanları, o geceyi unutmamız mümkün değil. Kusura bakmayın, kimileri kızıyor ‘niye öyle diyorsun’ diye ancak bu beyaz Türkler var ya; neler yaptılar malum.

Normal vakitte ‘Ahmet Kaya şöyle, Ahmet Kaya böyle’ Pekala o gece yaptığınız ne? Neler demediler ki? Biz bir kere daha rahmet diliyoruz. Fakat bizim nakli kubur teklifimiz hala masadadır. Bu teklifin değerlendirilmesiyle buna nazaran bir adım atılabilir. Zira bu topraklar, onun toprağıdır. Kâfi ki aile bu bahiste kararını versin ve adımı da ona nazaran atarız. Zira bu ülkede sevenlerinin olduğu kadar herhalde Fransa’da seveni olmaz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler