Haber

Yüzbaşı Şerafettin’in kızı Gönül İzmir Manioğlu vefat etti Başkan Tunç Soyer’den İzmir ailesine taziye mesajı

Gönül İzmir Manioğlu, 9 Eylül sabahı İzmir’e ilk giren birliklerin başında bulunan komutan olarak bilinen ve ay-yıldızlı bayrağı direğe çeken Şerafettin İzmir’in (Yüzbaşı Şerafettin) kızı Gönül İzmir Manioğlu. Hükümet Konağı, Antalya’da vefat etti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir soyadını verdiği Şerafettin Bey’in biricik kızı ve kayyumu Gönül Hanım’ın ölümü nedeniyle büyük acı yaşadığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Yüzbaşı Şerafettin’i de saygıyla anıyorum. ”

İzmir’in kurtuluş kahramanı Şerafettin İzmir’in Antalya’da yaşayan tek çocuğu Gönül İzmir Manioğlu, 97 yaşında hayatını kaybetti. Kurtuluş Savaşı’nın son aşaması olan İzmir’in kurtuluşu ve 1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından “İzmir” soyadı verilen İzmir Büyükşehir Belediyesi üyesidir. İlahiyat tarihi projesinde de yer aldı.

Üzüntüsünü dile getirdi
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gönül İzmir Manioğlu’nun vefatından dolayı derin üzüntü duyduğunu ifade etti. İzmir’in kurtuluşu sırasında çıkan çatışmada yaralanarak Türk bayrağını ilk kez dalgalandırmak için İzmir Hükümet Konağı’na giden bir kahramanın kızının kızı gibi bu şehrin emaneti olduğunu söyleyen Önder Soyer İzmir soyadını taşıyan Gönül Hanım. Bu vesileyle rahmet diliyor, İzmir’in kurtuluş destanının önemli isimlerinden Şerafettin Yüzbaşı’yı saygıyla anıyorum.”

“Onu sevdi”
Gönül İzmir Manioğlu’nun kızı Hayriye Balcı Manioğlu, “Annem hem Tunç Soyer’i hem de eşi Neptün Hanım’ı severdi. Taziye mesajınız için çok teşekkür ederiz, sevgilerimizi iletiyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dumlupinarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu